
Do czego zmierza ekologiczne pozyskiwanie energii? Jakie są główne źródła generowania spalin do atmosfery? Jakie technologie będą przyszłością gospodarki z obszaru ciepłowniczego w Polsce i na świecie?
Odpowiedzialność za los planety Ziemia spoczywa w rękach każdego. Takie slogany można zobaczyć i usłyszeć podczas ekologicznych rozmów z przedstawicielami branży z tego modelu biznesowego i produkcji zielonej energii. Harvard Business Review Polska odbyło rozmowę z Agnieszką Wasilewską-Semail na temat energetyki i jej przyszłości w biznesie. Poniżej główne wątki rozmowy z komentarzem unaoczniającym branżę czystej energii.
Energia odnawialna jest opłacalną, ponieważ zmiany jakie zachodzą w tej branży dążą do coraz większego wzmacniania ekologii na Ziemi. Podpisywane traktaty w ramach różnych Związków poszczególnych państw Europy i świata wzmacniają pozycję inwestowania w biomasy. Zdaniem fachowców to właśnie biomasa jest w Polsce dobrym źródłem odnawialnej energii, ponieważ nie mamy wystarczająco dużo słońca, do tego by czerpać zyski z fotowoltaiki. Szczególnie, że nadal, w Polsce, używana jest głównie energia pochodzenia węglowego.
Polska dysponuje technologią wysp poligeneracyjnych, które odpowiadają za wykorzystanie energii ze zgazowania śmieci lub biomasy. Firmy zajmujące się energią węglową, starają się powoli wdrażać zieloną energię, do własnych działań. Agnieszka Wasilewska-Semail potwierdza, że niewykorzystanie nowości, rewolucji rynkowych, zazwyczaj skutkuje upadkiem firmy. Dlatego warto inwestować w odnawialne źródła energii.
Modernizacja paliw kopalnych w czyste źródła energii jest krokiem cywilizacyjnym. Można uznać też, że krokiem który pozwala firmom na rozwój i dalsze istnienie na rynku. Czasami zmiana modelu biznesowego na bardziej dostosowany do współczesnych wymogów na Świecie, okazuje się być filarem do wzmacniania pozycji firmy na rynku.
Światowy rynek związany z ekologicznym wykorzystywaniem i pozyskiwaniem energii, zmierza do transformacji biznesów kopalnianych, które wytwarzają spaliny. Będą to różnorodne technologie proekologiczne, których zadaniem będzie oczyszczanie ze spalin, szczególnie elektrowni konwencjonalnych. Domowe kotły są głównym czynnikiem trucia atmosfery i powietrza. Jest tak ponieważ elektrociepłownie muszą spełnić szereg norm, które nie pozwalają na dużą emisję szkodliwych substancji. Natomiast spalanie tego co jest pod ręką w domowym zaciszu, nie jest objęte żadnymi wymogami i restrykcjami.