Każdy człowiek rodzi się inny nie tylko pod względem fizycznym, lecz także pod względem uwarunkowań psychicznych. Posiadamy inną liczbę komórek nerwowych i każda z nich nieco inaczej wygląda. Naukowcom nie udało się znaleźć dwóch identycznych neuronów, które są komórkami nerwowymi i podstawą układu nerwowego.
Problemy z pamięcią ma coraz więcej osób
Pamięć jest bardzo ważna, bo jest czynnością poznawczą umożliwiającą kontaktowanie się z drugim człowiekiem. Zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji pozwala dobrze funkcjonować w codziennym życiu i spełniać się pod względem rodzinnym, społecznym i zawodowym.
Wśród rodzajów pamięci wyróżnia się pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Szczególnym rodzajem pamięci jest pamięć robocza zwana operacyjną. Polega ona a przechowywaniu informacji, aby potem ich użyć do różnorodnych operacji umysłowych i różnorodnych czynności. Dzięki temu, że jest często odtwarzana dochodzi do utrwalenia wiadomości i tym sposobem powstania pamięci długotrwałej.
A co, gdy powstają zaburzenia pamięci?
Podczas choroby pamięć zostaje w mniejszym lub większym stopniu zaburzona. Dzieje się tak najczęściej wraz z wiekiem. Zaburzenia stopniowo zakłócają funkcje myślenia, pamięci, rozumienia, uczenia się, a nawet mowy. Lecz to nie wszystko, gdyż może jeszcze wystąpić zmęczenie, gól głowy, drgawki, wyczerpanie, ogólne rozbicie.
Prawidłową pracę mózgu zaburzyć mogą również niektóre choroby, jak na przykład niewydolność wątroby lub niewydolność nerek, gruźlica, wirus HIV, choroby tarczycy, guz mózgu, krwiaki, ropnie. A nawet niedobór w organizmie witaminy B 1 i B 12. Czy obecne w organizmie pestycydy lub rozpuszczalniki, czy też metale ciężkie, jak rtęć, ołów, arsen. A także wysokie stężenie cholesterolu, nieodpowiedni poziom cukru lub niewłaściwe ciśnienie tętnicze krwi.
W głowie człowieka w płatach czołowych i w płatach skroniowych znajdują się ośrodki anatomiczne odpowiedzialne za pamięć, uczenie się i uwagę. Gdy coś zaczyna szwankować i czujemy, że mamy trudności z przypominaniem sobie faktów na pierwszym miejscu trzeba przeanalizować swój tryb życia. Bo czasem to właśnie niehigieniczny tryb życia wpływa na osłabienie pamięci. A zwłaszcza wtedy, gdy zażywamy za mało ruchu i niewystarczająco dotleniamy swój organizm. Ważny jest też czas poświęcony na sen, na wypoczynek, jak i właściwa i regularna dieta. Nie bez znaczenia są też zażywane leki, bądź używki.
Czym jest pamięć? – podstawowe informacje
Pamięć daje zdolność do zapamiętywania i przechowywania, a także odtwarzania informacji zakodowanych w naszym umyśle. Gdy pamięć słabnie wśród zaników pamięci można wyróżnić zaburzenia ilościowe i jakościowe. Zalicza się do nich hipermnezję, hipomnezję, amnezję, kryptomnezję i konfabulację.
W przypadku każdej dysfunkcji warto skontaktować się z lekarzem, w celu konsultacji. Lekarz zapewne przeprowadzi wywiad z pacjentem i zaleci szereg badań. Następnie w zależności od przyczyn zalecona zostanie pacjentowi najlepsza forma leczenia.
Niezależnie od wizyty u lekarza zawsze trzeba ćwiczyć pamięć oraz unikać pośpiechu i stresujących sytuacji, które bardzo osłabiają naszą psychikę, gdyż wprowadzają bardzo dużo bodźców i zazwyczaj tych negatywnych. Na szczęście w mózgu człowieka przez całe życie powstają nowe komórki nerwowe, a cały proces nosi nazwę neurogenezy. Warto wiec przez całe życie ćwiczyć swój umysł. Warto też wyrzucać z umysłu niepotrzebne lub negatywne informacje oraz eliminować złe bodźce, bo one również nie sprzyjają dobrej pamięci.
źródło: www.healthy.pl – portal o zdrowiu psychicznym i fizycznym