Zdrowa dieta w zdrowym stylu życia

Zasady zdrowej diety teoretycznie każdemu powinny być bardzo dobrze znane, a jednak wciąż nie są. Czy zdrowy tryb życia automatycznie wyklucza z jadłospisu wszelkiego rodzaju słodycze? Czy jeżeli komuś raz w tygodniu zdarzy się zjeść całą paczkę chipsów, oznacza to, że nie odżywia się on właściwie i racjonalnie? Z czego powinny składać się naprawdę zdrowe dania? Na te i inne pytania dziś spróbujemy sobie odpowiedzieć.

Nawet w tej zdrowej diecie powinna znaleźć się odrobina miejsca na tzw. produkty rekreacyjne, czyli właśnie słodycze, chipsy czy fast-foody. Wbrew pozorom można je jeść nawet codziennie, o ile tylko spożywa się je w minimalnych ilościach, nieprzekraczających 1/5 całej diety. Teraz wiele osób przechodzi na tzw. dietę 80/20. Polega ona na tym, że 80% całej diety stanowi wyłącznie nieprzetworzona, naturalna i zdrowa żywność, a 20% zostaje pozostawione na to jedzenie rekreacyjne. Na takiej diecie każdy jest w stanie bez trudu wytrwać. Nie trzeba bowiem z niczego rezygnować, a wystarczy wplatać pewne swoje ulubione produkty do tych zdrowych i wartościowych potraw, zjadając np. małego batonika tuż po obiedzie składającym się z chudego mięsa, brązowego ryżu i brokułów.

Zdrowy tryb życia polega na wybieraniu tych produktów, które rzeczywiście odżywiają organizm i wprowadzają do niego dobre oraz potrzebne mu substancje. Gdzie je można znaleźć? Przede wszystkim w wyrobach wykonanych z mąki pełnoziarnistej. To podstawowe źródła węglowodanów złożonych, które różnią się od jasnego pieczywa nie tylko wyższą zawartością witamin i minerałów, ale także wyraźnym dodatkiem błonnika pokarmowego. Wyroby wykonane z ciemnej mąki warto wplatać do diety codziennie. Jako że jednak one same w sobie są przede wszystkim źródłem węglowodanów, należy je jeszcze uzupełniać zdrowymi tłuszczami oraz pełnowartościowym białkiem. Zdrowy tryb życia polega więc na jedzeniu warzyw i owoców, roślin strączkowych, nabiału, jajek, chudego mięsa, ryb, orzechów i produktów zbożowych. To te produkty znakomicie zadbają o każdy organizm.