Poczucie komfortu może towarzyszyć nam przez całe życie, nawet jeśli nie jesteśmy z niego ogólnie zadowoleni. Często zdarza nam się narzekać na jakość naszego życia, słabe zarobki albo nudne życie towarzyskie, a jednak nie zmieniamy niczego.
Bardzo możliwe, że to właśnie przez poczucie komfortu nie rozwijamy się i jesteśmy mniej skłonni do realizowania swoich marzeń, czy chociaż pracowania na lepsze jutro.
Fałszywe poczucie stabilności i bezpieczeństwa
Komfort sprawia, że czujemy się bezpieczni. Często jednak jest to złudne uczucie, które pojawia się, kiedy jest nam dobrze w naszym obecnym położeniu. W rzeczywistości nic w naszym życiu nie jest pewne, szczególnie teraz, kiedy życie biegnie coraz szybciej do przodu, żeby nadgonić stracony przez pandemię czas, a do tego wiemy doskonale, że jedna klęska może przekreślić wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy.
Komfort daje nam poczucie stabilności, ale jest ono bardzo złudne. Jest nam dobrze w naszej obecnej sytuacji, przekonujemy więc samego siebie, że tak będzie już zawsze, jeśli niczego nie będziemy sami zmieniać.
Uzależniasz się do wygody
Poczucie komfortu zmusza nas do dążenia do utrzymania go. W końcu każdy z nas chciałby, żeby jego życie było mniej więcej spokojne i wolne od martwienia się o następny dzień.
Niestety komfort może być uzależniający. Kiedy za mocno się do niego przywiążemy, możemy zacząć podejmować nieprzemyślane decyzje konsumenckie, mające za zadanie zwiększyć jakość naszego życia, przestaniemy oszczędzać, bo poczujemy, że mamy zapewniony stały napływ gotówki albo nie będziemy sobie dbać, bo nie grozi nam żadne załamanie się na zdrowiu. Uzależnienie od komfortu usypia naszą czujność i bardziej nas naraża.
Jest wymówką powstrzymującą przed zmianami
Każdego z nas do czasu do czasu czekają poważne zmiany, ale większość z nas raczej stara się ich unikać. To dlatego, że komfort przekonuje nas cały czas, że jest dobrze tak, jak jest. Nie podejmujemy żadnych prób zmian naszego życia, bo boimy się, że nie polepszą go, a jedynie zrujnują to, co mamy.
Faktycznie zawsze istnieje takie ryzyko, ale spokojne życie też nie jest od niego wolne. Jeśli w porę nie zaczniemy się zmieniać i nie dostosujemy się do zachodzących wokół nas zmian, szybko okaże się, że poczucie komfortu zmusi nas do reagowania pochopnie, w nieprzemyślany sposób, a do tego często błędnie.
Więcej artykułów o życiowym rozwoju oraz zdrowiu fizycznym i psychicznym, znajdziesz w serwisie naswiecie.pl.