Bycie perfekcjonistą często jest postrzegane jako zaleta, ale może też prowadzić do wielu nieporozumień i zmęczenia. Ciągłe stawianie na jak najlepszą jakość spowalnia pracę i sprawia, że cały czas czujesz się niezadowolony z tego, co robisz. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może bardzo zaszkodzić twojej psychice. Walka z wewnętrznym perfekcjonista może okazać się bardzo korzystna dla twojej pracy i umysłu.
Szybko zauważasz i poprawiasz błędy
Perfekcjoniści mają tendencję do szukania błędów, często poprawiają po sobie kilka razy swoją pracę i starają się uczynić ją jak najlepszą jakościowo. To dla wielu pracodawców zaleta, ale w praktyce może spowalniać twoją pracę. Nie każde zadanie musi być wykonane perfekcyjnie, niektóre trzeba po prostu załatwić i przejść dalej. Marnowanie czasu jest zwyczajnie nieefektywne. Wyczulenie na błędy jest w pewien sposób ważną umiejętnością, ale szukanie ich za wszelką cenę i poprawianie tego, co w rzeczywistości nim nie jest, bardzo mocno odbija się na twoim tempie i sposobie życia. Przez takie podejście możesz czuć się cały czas nieszczęśliwym.
Oczekujesz od siebie i innych nierealnego
Perfekcjonista rzucała sobie nierealne do spełnienia oczekiwania i często przenosi je na swoje najbliższe otoczenie. Chce pracować więcej lepiej, szybciej, ale nie zawsze jest do tego zdolny. Nie chodzi o osiąganie sukcesów albo polepszanie swojego życia. Celem jest doskonałość sama w sobie i takie podejście może bardzo szkodzić, szczególnie osobom dla Ciebie najbliższym. Ustawienie nierealnych oczekiwań jest bardzo obciążające dla psychiki, nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, że może nie uda Ci się ich wypełnić. Im mocniej się starasz, tym wyraźnie zaczynasz zauważać, że nie dasz sobie rady.
Więcej artykułów o różnych typach ludzi w społeczeństwie przeczytasz w serwisie https://www.naszglos.pl/.
Nie umiesz przyjąć komplementu
Umiejętność przyjmowania komplementów jest dość rzadka i niekoniecznie cechuje perfekcjonistów. Trzeba jednak przyznać, że sposób, w jaki podchodzą do komplementów, jest bardzo specyficzny. Przeważnie za każdym razem, gdy ktoś im jakiś mówi, starają się znaleźć argument, który mu przeczy. W ten sposób sabotują siebie i swoją samoocenę, a także to, jak postrzegają ich inni. Sposób, w jaki przyjmujesz komplement, bardzo dużo o Tobie mówi. Fałszywa skromność albo przekonanie o tym, że jesteś niedoskonały, nie sprawia, że zyskujesz na popularności. Wręcz przeciwnie większość osób woli omijać znajomych, którzy w siebie nie wierzą.