Nie tylko duże gospodarstwa rolne, ale i małe ośrodki w obecnych czasach potrzebują dodatkowego finansowania. Tutaj właśnie pojawia się doradztwo rolnicze, które nie musi być drogie i mało skuteczne. Jest to sektor, który rozwija się z roku na rok i przynosi rolnikom duże dotacje i dofinansowania szyte na każdą miarę.
Doradcy rolniczy mogą być niezastąpieni
Krajowe i unijne programy rozpisywane są najczęściej na kilka lat do przodu. W tym czasie różnego rodzaju instytucje rozdysponowują konkretne pieniądze w precyzyjnie opisanych projektach. Na pierwszy rzut niewprawionego oka wymagania takich projektów wydają się niezrozumiałe, a nawet rolnicy, którzy korzystali już wcześniej z dotacji, mogą mieć problem z ich interpretacją.
Doradztwo rolnicze to konkretni ludzie i instytucje, które pracują dla rolników i dobrego wykorzystania środków publicznych, aby nie pozostały one niewykorzystane. Doradcy pomagają w tworzeniu biznesplanu, który musi być podstawą niemal każdego projektu. Są to także osoby, które mogą nas wyręczyć w pisaniu całości projektu – znają nasze oczekiwania i możliwości, a wtedy mogą wyszukać odpowiednią ofertę.
Dotacje rolnicze różnią się od siebie, a to powoduje, że naprawdę łatwo jest znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Trzeba oczywiście wiedzieć, gdzie szukać, a doradcy rolniczy zajmują się tym na co dzień, często wiedzą także o dotacjach, zanim jeszcze się pojawią. Doradztwo rolnicze daje jednocześnie możliwość rozwoju, ale też realnie podchodzi do naszych możliwości. W końcu każdy biznesplan trzeba kiedyś wprowadzić w życie. To wszystko wymaga precyzyjnego planu i organizacji, na co rolnicy często nie mają czasu.
W Polsce funkcjonują trzy sektory doradztwa:
● państwowe – podlegające wojewodom i ministrowi rolnictwa;
● samorządowe – w postaci izb rolniczych;
● prywatne – ten sektor obejmuje zarówno przedsiębiorstwa rolnicze oraz firmy zajmujące się wyłącznie doradztwem, jak i związki zawodowe.
Rolnictwo ekologiczne coraz bardziej opłacalne
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozwój rolnictwa ekologicznego znacząco przyspieszył. Początkowo wzorowaliśmy się głównie na testowaniu metod zachodnich, ale teraz jesteśmy już w stanie funkcjonować jako samodzielny rynek. Ekologia jest też obecnie popularna i modna, dlatego niemal na każdym kroku powstają fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje, które chętnie propagują także rolnictwo ekologiczne.
Tak, jak rozwija się w tej dziedzinie doradztwo rolnicze, tak coraz więcej widać także dotacji idących w tym kierunku. To dobry znak, bo cały przemysł rolnictwa ekologicznego rozwija się coraz bardziej, a co ważniejsze zaczyna wkraczać w tematy związane z ochroną środowiska, zdrową żywnością czy ekologiczną turystyką.
Doradztwo rolnicze to sektor usług, który będzie coraz popularniejszy w najbliższych latach. To dobry znak, ponieważ rolnikom gwarantuje to konkurencję, a więc także lepsze dostosowanie ofert pod obecne realia. Warto poświęcić czas na znalezienie dobrego doradcy, co zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo uzyskanie dobrej dotacji.