David Jones brytyjski poeta napisał kiedyś, że „odczuwanie wszystkiego tak mocno, to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo”. Wokół nas jest wielu wysoko wrażliwych dorosłych. Może to być nasz rodzic, brat, siostra lub przyjaciel.
WWD, czyli dorosłe osoby wysoko wrażliwe
Takie osoby odbierają i przetwarzają więcej bodźców oraz widzą świat inaczej. Intuicja i empatia są wyostrzone. Zapach, smak czy hałas jest intensywniejszy. Po obejrzeniu programu lub reportażu o przemocy, nie potrafią przepracować tych informacji przez długi czas.
Źle znoszą krytykę, zbyt biorąc ją do siebie. Osoby wysoko wrażliwe odbierają uczucia innych ludzi, dlatego czasem czują się przemęczone lub emocjonalnie wyjałowione. Wolą pracę w zaciszu domu zamiast w głośnym biurze, a zakupy w galerii handlowej stają się męczącym obowiązkiem. Chłoną jak gąbka złe emocje, ale też te dobre. Wysoko wykształcona empatia sprawia, że dostosowują się do różnych sytuacji, jednak ponoszą tego koszt. Gdy następuje tzw. przebodźcowanie, osoby wysoko wrażliwe próbują się odciąć i wyciszyć. Czasem urywają kontakt i nie odzywają przez pewien czas. Spostrzegane są przez niektórych jako niestabilne emocjonalnie oraz izolujące się. Wynika to z niezrozumienia ich cechy osobowości. Podejmowanie decyzji przychodzi im z trudem, gdyż zbyt wiele czasu poświęcają na analizowanie sprawy.
Bycie WWD to także wiele plusów. Bogata wyobraźnia, a także błyskotliwe poczucie humoru. Osoby wysoko wrażliwe są wspaniałymi słuchaczami i przyjaciółmi. Wiele rozumieją, potrafią obserwować oraz zauważać to, co jest niedostrzegalne dla pozostałych. Są to osoby kreatywne i innowacyjne. Odnajdują się w wolnych zawodach. Wysoka wrażliwość to potencjał. Jeśli osoba funkcjonuje w sprzyjającym otoczeniu, może czerpać inspiracje i korzyści ze swej cechy.
Więcej interesujących artykułów o psychice człowieka znajdziesz w serwisie zachodnie.pl.